
CELE I ZAŁOŻENIA
Fundacja z pewnością nie wyczerpie wszystkich stale rosnących potrzeb, ale mamy nadzieję, że przyczyni się do poprawy w dostępie do środków finansowych, przyniesie oczekiwaną pomoc artystom i odpowie na oczekiwania strukturalne i programowe realizując poniższe cele i założenia.
Z wielką nadzieją i jednocześnie determinacją zwracamy się do wszystkich melomanów, środowisk twórczych i organizacji związanych z kulturą z apelem o wspólne wypracowanie i przygotowanie strukturalnej pomocy, która posłuży alternatywnemu finansowaniu ważnych zadań i wydarzeń kultury dla wszystkich małych i średnich beneficjentów.
Parę słów
Począwszy od roku 1989 r., - transformacji ustrojowej musiało nastąpić wiele zmian w tym również w sferze kultury. Niestety została ona potraktowana bez należytej staranności Zaniedaliśmy nasze dziedzictwo kulturowe, spuściznę i wrażliwość na kulturę. Ważny jest szybki zysk i prosty kulturowo przekaz do odbiorcy. To niepokojące zjawisko narasta, ignorując potrzeby i oczekiwania społeczne, sugerując, że takie są dziś trendy i kierunki w kulturze. Zdaniem Fundacji to nie prawda, a liczne przykłady przeczą takim teoriom.
Dlatego Rada i Zarząd Fundacji przygotowały odpowiednie założenia i cele programów, które chcemy przy wydatnym stałym wsparciu finansowym, darczyńców, firm i instytucji oraz ruchu społecznym w oparciu o dotacje celowe, którym dysponują Urzędy i MKiDN, wdrażać w życie. Deklarujemy stałą pomoc w tak ważnej sferze jaką jest nasza kultura, historia i tradycja, z wiarą i przekonaniem na oczekiwaną naprawę oraz przywrócenie należnego miejsca w społecznej świadomości.
ZAŁOŻENIA
Zasadniczym założeniem Fundacji „Niezależny Fundusz Kultury POLCANART” jest finansowanie ważnych i wartościowych inicjatyw ze sfery kultury i sztuki z dotacji celowych czy grantów przy współpracy z MKiDN oraz firmami i instytucjami w kraju i zagranicą.
Kolejnym krokiem naszych działań jest wdrożenie corocznej ogólnopolskiej i światowej akcji społecznej pozyskiwania funduszy na rozwój kultury pod hasłem: „Złotówka na kulturę”, a za granicą „Dollar for culture”, następnie programu pod nazwą „Narodowe granie i śpiewanie” i pilotażowego programu „Chopin i Moniuszko w szkole” w formie lekcyjnych spotkań z młodzieżą gimnazjalna i licealną, którego założeniem będzie obcowanie na żywo z wielkimi dziełami naszych narodowych kompozytorów w wykonaniu zaangażowanych w program artystów. Stałym i ważnym założeniem w działaniu Fundacji będzie tworzenie nowych trwałych relacji i wymiany kulturalnej z innymi krajami jak np.: miedzy Kanadą, Ukrainą czy USA, poprzez tworzenie nowych nowych realcji i umów partnerskich. Organizowanie cyklicznych wydarzeń jak festiwale, wernisaże,
przeglądy kursy mistrzowskie z udziałem najwybitniejszych artystów z kraju i
zagranicy.
CELE FUNDACJI
- wspomagania artystów i animatorów kultury w pozyskiwaniu środków na twórczość i działalność artystyczną;
- realizowanie funduszu pomocowego (leczenia czy rehabilitacji) na rzecz artystów praz Fundację;
- promocji kultury w kraju i za granicą oraz działalności artystycznej poprzez upowszechnianie i wspieranie inicjatyw kulturalnych;
- wspierania działań w zakresie animacji kultury;
- kształtowania obywatelskiej aktywności lokalnych społeczności poprzez zainteresowanie sprawami kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji oraz promocja społecznej aktywności kulturalnej;
- integracji środowisk kultury, rozwijania kontaktów i współpracy między środowiskami, animowania kontaktów, wymiany kulturalnej z zagranicą;
- upowszechniania kultury regionalnej i transgranicznej;
- zwiększenia aktywności zawodowej artystów oraz osób wolnych zawodów na rzecz rozwijania kultury.
- prezentowania dorobku, rozwoju i wymiany kultury pomiędzy Polską i resztą Świata.
PODSUMOWANIE
Zdając sobie sprawę z wyzwania i przedstawionych projektów Rada i Zarząd Fundacji, zwraca się do wszystkich cennych darczyńców oraz do środowisk twórczych w Polsce i za granicą o poparcie celów i pomoc w ich realizacji. Chcemy podkreślić, że zaproponowane projekty są w pełni zgodne z ideą światowych organizacji non profit, a zawarte w nich idee skutecznie przyczynią się do szerszego finansowania, poprawy zatrudnienia twórców - artystów, i pozyskania nowych inicjatyw w sferze kultury, pobudzając jej rozwój – nasz rozwój.
Chcę podkreślić, że jesteśmy narodem o wielkim sercu i oddaniu - to z naszych datków po wojnie odbudowano Zamek Królewski i przywrócono do życia wiele cennych dóbr kultury. Teraz kiedy nasza pozycja w Europie i na Świecie staje się bardziej zauważalna głównym i zasadniczym celem naszych działań powinna być właśnie kultura, historia i tradycja oraz jej szeroka promocja.
Ostatnie 30. lat bardzo zmieniło naszą świadomość i otoczenie, mamy wiele wspaniałych sal koncertowych, nowych teatrów powstają lokalne centra kultury, ale czym one będą jeśli zabraknie w nich artystów i ludzi sztuki oraz tych, dla których one powstały - widzów i słuchaczy. Prawdopodobnie tak nie nastąpi, a artyści, którzy kreują naszą wrażliwość, reprezentują nas na świecie, dostarczając nam wiele wzruszeń i emocji, otrzymają należne i godne warunki pracy i uznanie.
