O mnie - „Moniuszko z 1000 i jednej nocy”

Przejdź do treści

Menu główne:

Dr Hab. Maria Pomianowska
Doktor sztuk muzycznych,  multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Adiunkt  Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowaego festiwalu  Skrzyżowanie Kultur. Członek Spolecznej Rady Kultury przy prezydencie  Warszawy.
Od 1984 r. prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry  na instrumentach muzycznych Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin,  Korei, Japonii i na Bliski Wschód. Tworzy pierwszy w Polsce zespół  muzyki indyjskiej “Raga Sangit”.
W 1994 r. wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim realizuje z sukcesem rekonstrukcję dwóch zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: SUKI BIŁGORAJSKIEJ i  FIDELI PŁOCKIEJ. Rekonstruując technikę gry na tych instrumentach, bazuje na swoich  bogatych doświadczeniach w uprawianiu muzyki na fidelach azjatyckich,  głównie indyjskim sarangi. W 1995 roku zakłada Zespół Polski,  którego jest kierownikiem artystycznym. Zespół koncentruje się  na prezentacji muzyki ludowej Mazowsza oraz jej związków z muzyką  wielkich kompozytorów polskich w tym Fryderyka Chopina. Zespół  koncertował na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii  (1997-2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych  polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty  oraz mazowieckie pieśni i melodie wielokrotnie prezentowane były  na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowala  ze światowej sławy wiolonczelistą Yo Yo Ma.
Artystka wydała kilkanaście płyt, m.in. entuzjastycznie przyjęty  przez krytykę album „Chopin na 5 kontynentach”. Płyta ta w 2010 roku  osiągnęła 5 pozycję na europejskiej liście światowej muzyki etnicznej  i folkowej World Music Charts Europe organizowanej przez Europejską Unię  Radiową na 866 nominowanych wydawnictw z całego świata stając się  najwyższą jak dotąd pozycją polskiej płyty w tym plebiscycie.
W 2011 stworzyła wraz ze swoimi uczniami pierwszą na świecie orkiestrę  fideli kolanowych Arcus Poloniae. Zespół podróżuje z koncertami po całym  świecie.
Od 2011 tworzy unikatowe programy muzyczne wraz z muzykami arabskimi  i pakistańskimi orgaznizując i tworząc międzykulturowe projekty muzyczne  w Azjii i Afryce. („Miłosz po arabsku”- Kair 2011, „Love and  coexistance”- Bejrut 2012, “Sound from 2 Continents”- Islamabad 2012,  “Rawabir-więzi” – Tunis 2012)
W marcu 2012 wydała pierwszą w historii Polski a drugą na świecie monograficzną płytę z muzyką Tekli Bądarzewskiej twórczyni mega hitu salonowego, sprzedanego w XIX w. w milionie egzemplarzy na wszystkich Kontynentach.
Odznaczenia i nagrody:
W lutym 2011 roku otrzymała wyróżnienie -„paszport chopinowski” za wybitny wkład w obchody roku chopinowskiego.
W kwietniu 2011 r. została odznaczona przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy za zasługi dla miasta Warszawy “Złotą Syrenką”.
W lipcu 2011 została odznaczona przez Ministra MiDN medalem “Gloria Artis”.
W listopadzie 2011 została laureatką XII edycji konkursu „Nagroda  Marszałka Województwa Mazowieckiego” za wybitne zasługi dla kultury  polskiej na Mazowszu oraz otrzymała Srebryny Krzyż Zasługi przyznany  prze prezydenta RP.
W marcu 2012 została laureatką konkursu Kobieta sukcesu Mazowsza.
W sierpniu 2012 otrzymała z rąk burmistrza Mławy medal Zasłużony dla miasta Mława.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego